Košík

Doplňky výživy pro děti a dospívající - část III. 

16. prosinec 2017   Petr Svačina
Třetí díl článku věnovaný doplňkům výživy pro děti a dospívající.

Doplňky výživy pro děti a dospívající – ANO či NE?! – III. část
Autor: Petr Svačina - výživový poradce, trenér fitness, aktivní sportovec

Pěkné prosincové období všem MW čtenářům. Jistě si již naplno užíváte sváteční nálady a já věřím, že si během těchto dní najdete kousek času na pokračování našeho tématu Doplňky výživy pro děti – ANO či NE?! V minulém díle zaznělo pár informací o základní makroživině a základních doplňcích na ni založených, o bílkovinách (proteinech). Snad jste si pěkně početli a v tomto díle bych chtěl zopakovat pár základních informací, pro mnohé jistě již známých, o sacharidech, respektive o sacharidových doplňcích nazvaných GAINER a o jejich využití pro děti.
Ať už sám název vypadá jakkoliv “děsivě” a “svalnatě”, jedná se zpravidla pouze o směs různých druhů sacharidů a nižší část bílkovin. Někoho možná překvapí, že i mléko, včetně toho mateřského, by se vlastně dalo nazvat takovým GAINEREM. Nejdříve tedy trocha teorie.


Sacharidy se dělí na “jednoduché” a “složité” (komplexní). Jednoduchými zpravidla rozumíme mono- a oligosacharidy, tedy takové cukry, které mají v případě monosacharidů pouze jednu cukernou jednotku. Mezi hlavní zástupce patří glukóza a fruktóza, což jsou základní jednotky sacharidů. V případě oligosacharidů je těchto cukerných jednotek 2-10 a hlavními zástupci této kategorie (konkrétně pro nás důležitých disacharidů) jsou sacharóza – řepný cukr, maltóza – sladový cukr a galaktóza – mléčný cukr. Složitými rozumíme polysacharidy, které jsou složeny z více, než 10 cukerných jednotek. Mezi hlavní zástupce patří škrob a vláknina. Není v mých vědomostech detailně popisovat chemické a fyzikální vlastnosti sacharidů a článků s těmito odbornými informacemi je celá řada, ale také to není účelem tohoto článku. Rád bych spíše subjektivně přednesl svůj názor na využití GAINERŮ ve výživě pro děti a hlavně jednoduše, obecně a pochopitelně vysvětlil, proč tomu tak je.
To základní tedy je, že GAINER je vlastně směs cukrů obohacených o bílkoviny. Když dáte dítěti na doplnění energie sladkost, sušenku nebo nějakého “nadýchaného bábovkového medvídka”, který kromě jiného vlastně obsahuje také GAINER – ve složení se dočtete o mouce (polysacharid), cukru (disacharid), glukózovém či fruktózovém sirupu (monosacharid) a mnoho dalších surovinách – mimo jiné i o syrovátce, ze které se vyrábí v minulém článku zmíněné syrovátkové proteinové suplementy, tak se to zdá být v pořádku a běžné. Vše je o množství a tak je vhodné s takovou potravinou pro děti nakládat opatrně, ale pokud je dítě například velmi aktivní, sportuje, nebo má příliš rychlý metabolismus, je potřeba mu dodat dostatek energie. Zásadní informace, která ještě nezazněla, je ta, že sacharidy jsou hlavním a nejrychlejším zdrojem energie v lidském organismu. Zatímco jednoduchý cukr je nejsnáze metabolizován a využit právě na energii, komplexní sacharidy uvolňují do těla energii postupně. Mechanismus je stejný jak pro dospělé, tak pro děti. A zde se dostáváme k tomu hlavnímu. Proč bychom dítěti či dospívajícímu nemohli koupit onen GAINER v případě, že jej využije a že je jeho suplementace opodstatněná? Oproti skaldkostem zpravidla neobsahuje další, mnohdy nepotřebné a spíše zbytečné přísady a přídatné látky. Pokud má navíc dítě problém s nabíráním hmotnosti, je právě GAINER vhodným doplňkem stravy. Zmínil jsem další přísady a přídatné látky a že je GAINER zpravidla neobsahuje. Zpravidla proto, že může obsahovat pro děti nevhodná sladidla, barviva a také nějaké sportovní suplementační složky, které nemusí být vhodné a je tak potřeba i GAINER vybírat, aby byl kvalitní a vhodný.
Společnost MaxxWin Nutrition uvedla na trh nový a očekávaný produkt, sacharidový doplněk stravy GAINER 35, který nahrazuje velmi oblíbený stávající WHEY MAXX GAIN 30 a ještě jej vylepšuje! Nově nyní můžete využít směs 3 kvalitních zdrojů bílkovin a MIX navzájem se doplňujících zdrojů sacharidů, které zaručují okamžité i postupné doplnění energie. Obsah bílkovin v novém Gaineru je nově navýšen na 35%! Naopak nově neobsahuje kreatin a je tak vhodný i pro aktivní děti a mládež. Obsahuje Inulin (vlákninu) pro podporu správného zažívání a slazen je nově pouze Sukralózou! Obsažené suroviny jsou pouze v té nejvyšší kvalitě. Bílkoviny jsou zastoupené ultrafiltrovaným syrovátkovým koncentrátem, micelárním kaseinem a ultrafiltrovaným syrovátkovým izolátem. Sacharidy jsou pak zastoupeny maltodextrinem, dextrózou a isomaltulózou (palatinózou) a zajišťují tak právě postupné doplňování a uvolňování energie. Navíc nový produkt obsahuje glukosamin pro správnou funkci a ochranu kloubů pro aktivní a sportovní jedince. Vše je podtrženo skvělou chutí a výbornou rozpustností a tak je příprava snadná a chuťový požitek zajištěn. Je tedy vhodný pro každého, včetně dětí a dospívajících sportovců, kteří potřebují dostatek energie či nabrat nějaké to kilo na váze.

Závěrem bych tedy chtěl napsat a shrnout, že není příliš velký rozdíl mezi tím, jestli dítěti dáte ochucený mléčný (zpravidla doslazovaný) nápoj, nebo nějaký vhodný GAINER, ale je to rozhodně základní a velmi vhodný doplněk pro nabrání váhy a dodání energie pro aktivní a sportující jedince, včetně těch dospívajících. Budu rád za případné připomínky a komentáře k článku a v příštím díle se pro změnu podíváme na ty doplňky výživy, které do jistého věku vhodné nejsou. Přeji všem čtenářům krásné a klidné svátky a pod stromkem třeba i nějaký ten sportovní doplněk. PS.

Ostatní díly:

  

Tagy: gainery pro děti, suplementy pro děti, gainer syrovátkový protein
Sdílet: