This page is available only in Czech language!

FITNESS PORADNA

Profesionální fitness a výživová poradna poskytující podporu pro zákazníky značky MAXXWIN

?


V naší fitness poradně MAXXWIN odpovídá na Vaše dotazy Petr Svačina - aktivní závodník, výživový a sportovní poradce a fitness trenér, účastník mistrovských a pohárových soutěží v kulturistice a klasickém (RAW) silovém trojboji. Stal se několikanásobným mistrem oblastí, vicemistrem a mistrem ČR v kulturistice. Je držitelem řady fitness a výživových kurzů a odborných seminářů. Oblastí fitness a výživy se zabývá již od roku 2000 a poslední roky v této oblasti také pracuje. Věnuje se především komplexnímu přístupu a doporučení správných výživových a fyzických návyků. Velmi rád se s Vámi podělí s ohledem na Vaše zaměření a cíl o své znalosti a zkušenosti.

V naší fitnes poradně odpovídáme zejména na Vaše dotazy k produktům sportovní výživy MAXXWIN. Pokud Vás také něco zajímá a máte zájem položit svůj dotaz, můžete využít naší poradny. Vaše otázka s odpovědí bude zobrazena zde na stránkách MAXXWIN.

Dotazy z naší fitness poradny

Mirka - sobota, 19 červen 2021

Dobrý deň

MW
... čeká se na odpověď

Jan Rendek - úterý, 1 červen 2021

Zdravím, nevíte náhodou někdo jak zpomalit metabolismus a zrychlit přibírání kil a svalů. Měřím 175 cm, vážím 58 kg, a je mi 17 let. Moje strava je normální 5 jídel denně, a to ještě k tomu 6 měsíců cvičím, avšak navzdory mé obrovské síle nejsou bicáky vidět a můj obvod pasu 67 cm.

MW

Ahoj Honzo. 

 

Metabolizmus máme do jisté míry každý geneticky daný. Dá se oblivnit jen formou potravy a energetickým příjmem / výdejem. Jednoduchá matematika praví - pokud nenabíráš, máš energetický příjem nízký. A když ho zvýšíš - zařadíš více jídel, kalorických jídel, nebo některé doplňky stravy třeba na bázi GAINERŮ či PROTEINŮ, je potřeba správně vybírat.

"Bicáky" nejsou měčítko pro hodnocení postavy a výkonu - zaměř se na komplexní velké svalové partie a jejich rozvoj - tam koneckonců i nejvíce hmoty můžeš nabrat.

Cvič i s ohledem na tvůj věk se středně těžkou až těžkou vahou, technicky správně a kontrolovaně.

 

Ať ti to jde co nejlépe, za MAXXWIN zdraví Petr.

Jirka - úterý, 1 červen 2021

Ahoj. Mám dotaz ohledně cvičení, jestli to k něčemu je. Vážím cca 78 Kg, měřím 188. Moc jsem nikdy neposiloval, nebavilo mě to. Jsem spíš vytrvalec, běhám, 10 km mám cca do 47 minut. Je mi 40. Aktivně fotbal, teď byla pauza. Spíše mám problémy se zkrácenými šlachy. Nedosáhnu rukama nazem při předklonu. Kdybyste mi poradili nějaké cviky? Rozhodl jsem se, že začnu dnes na dětský den vždy ráno V 7, ve 12 a v 18 hodin cvičit. Lehce. 20 kliků, 20 dřepů. Nevím, jestli to má smysl a není to málo. Samozřejmě postupně zvyšovat, ale nechci nikam do stovek. Spíš jen tak pro udržení fyzičky. Jinak běhám, měsíčně těch 60 km průměr, kolo tak 300 měsíčně. Hlavně s rodinou dětma. Jsem spíše šlachovitý. Nechci mít ruce jak stehna, možná jen trochu hrudník abych měl vpředu osvalený, snad to píšu správně. Prosím jen o vyjádření a o radu. Moc fitness to zrovna není :-D Děkuji, Jirka

MW

Jirko ahoj, zdravím tě a děkuji ti za tvůj dotaz. Je to velmi obecně a zeširoka napsáno a skoro ani nevím, odkud začít... 

Takže strukturovaně:

1) Zkrácené šlachy mít můžeš, nicméně se to nedá definovat tím, zda se dotkneš rukama země - hraje v tom roli mnoho faktorů. Tak či tak rozhodně doporučuji pravidelný strečing, o to spíše, máš-l isedavé a jednostranné povolání

2) Začít cvičit (jakkoliv) rozhodně doporučuji, v naší době je to spíše nutnost a měla by to být součást našeho uspěchaného života. Nemusí to být nutně o posilování, ale zároveň doporučuji vybrat tak, aby tě to bavilo a bylo to udržitelné... Kliky i dřepy a celkově cvičení s vlastní vahou dává smysl, jen si to hned zpočátku nezprotiv přesně definovaným počtem a časem. Spíše si na to vyčleň čas a v tom časovém úseku si více zacvič. Pozor také na přetrénování a dostatečnou regeneraci, i když je to "jen" 20 kliků, 3 x denně každý sen může být mnoho.

3) Ruce jako stehna snad nechce nikdo :-) Doporučuji spíše komplexní cvičení na velké partie - nohy, hrudník, záda - využít se k tomu dá skvěle například TATO cvičící guma - "za málo peněz hodně muziky".

 

Ať se ti daří, Jirko, za tým MAXXWIN přeje Petr.

Josef Tržický - pondělí, 31 květen 2021

Dobrý den je mi 27 let vážím 110kg cvičím s činkami ale potřeboval bych poradit s něčím co mi pomuze s kondičkou mám jízdní kolo ale chtěl bych i něco do bytu a chtěl bych poradit původně sem chtěl airbike ale na netu sou na to spíš negativní názory na tak nevím co vybrat jestli stepper nebo běžecký pás nebo něco úplně jiného hledám něco nejlépe kolem 15000 na co člověk vleze a bude ho to bavit děkuji za radu

MW

Dobrý den Pepo a díky za dotaz. Otázkou je, jak moc tu kondičku chcete dohnat a zda-li máte nějaké aerobní ambice - cíl, čeho dosáhnout, závod, shodit váhu, atd... Já osobně mám skvělou zkušenost s obyčejným domácím stepperem v řádech nižších tisícikorun, se kterým se dá v klidné tepové frekvenci poměrně dobře spálit, nicméně není to klasicky ten "aerobní intenzivní trénink". Na toto je skutečně velmi vhodný airbike, případně mě pak napadá, jako komplexní varianta veslovací trenažer...

Dále je pak samozřejmě k nezaplacení (přitom to vážně moc nestojí) klasické švihadlo a intervalový trénink... Dovolím si nabídnout RYCHLOSTNÍ ŠVIHADLO přímo i na našich stránkách.

Tak snad jsem dal alespoň nějaký TIP na doma a držím palce, Pepo, ať to jde co nejlépe.

 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Petra - pondělí, 17 květen 2021

Hezký den, vracím se po nějaké době do poradny :o) Mám dotaz na téma přetrénování. Již jsem psala, že se nyní věnuji spinningu v domácím prostředí. Samozřejmě jsem už zažila stavy přetrénování, protože jsem člověk, který neumí odpočívat, z volného dne bez tréninku mám výčitky. Vím, že odpočinek je důležitý a je to součást tréninku, aby měl co největší efekt. Je možné, že se přetrénování projevuje stavy jako na virózu? Zvýšenou teplotou? Bolestivosti svalů takovým způsobem, že se člověk ani nedotkne kůže, jak je citlivá. Co je nejlepší na tento stav? Mám zkušenost s tím nejjednodušším - odpočinek, suché teplo, hodně pít, acylpirin, namazat Alpou - ta pomáhá hodně. Co se týká jídla? Na ozdravení bílkoviny? Moc děkuji a jsem s pozdravem

MW

Ahoj Petro, těší mě, že jsi se opět obrátila na MAXXWIN poradnu... V zásadě sis odpověděla, regenerace je nutná a každodenní trénink, pokud nejsi vrcholový sportovec, není vhodný. Tělo získává právě v době odpočinku, v době regenerace. To, co popisuješ, odpovídá svalové horečce a určitě bych nedoporučoval hned druhý den opět trénovat. 

Co se týká stravy, tak je důležité fázování, kdy zejména pro správnou regeneraci je vhodné v čase po tréninku doplnit spotřebovaný glykogen - tedy sacharidy. Dále doporučuji pro lepší regeneraci užívat zásadotvorné potraviny (například borůvky, banán, maliny, pohanka, rýže, ...) pro vyvážení PH těla, které je po tréninku ve stresu (fyzickém). A v neposlední řadě pak multiminerální a multivitamínový doplněk - MAXXWIN MULTI VITAL SPECTRUM SPORT.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Matěj - středa, 5 květen 2021

Dobrý den, rád bych se optal, či lze u ženy, tvarového typu obdelník, zvětšit boky, aby nevypadala tak jednotvárně po stranách těla? Případně o kolik to asi tak cca jde zvětšit ty boky? Žena mi totiž nevěří a je sama přesvědčena, že to nejde, ačkoliv sama nic nikdy nevyzkoušela. Tak proto žádám nějakého odborníka. Předem děkuji za odpověď.

MW

Dobrý den Matěji, zdravím. 

Do jisté míry je fyzilogie našeho těla dána, ale ovlivnit ji, zejména svalovým rozvojem, určitě lze. Tedy v tomto případě se domnívám, že správným a cíleným cvičením na boky a partie hýždí a nouhou lze dosáhnout viditelného efektu. O jak moc bohužel nejsem schopen říci, ale určitě to stojí za pokus. Doporučuji například pro domácí cvičení tyto THERABAND expandery či SKLZ cvičící smyčky, které pomocí izometrického cvičení mohou právě na tyto partie celkem dobře cílit. V kombinaci se širokými dřepy a výpady či výpadů do schodů na sebe jistě efekt nenechá dlouho čekat. Cvičení doporučuji ob den či 1x za 3 dny.

Ať se daří a za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Petra - pátek, 30 duben 2021

Hezký den, jsem aktivní sportovec, od malička. Mým "komplexem" jsou stehna (i když mi každý celý život říká, že jsem hubená, křehká, žížala apod. :) Opravdu jsem na sobě teď pracovala 3 měsíce - jezdila jsem hodně na spinningovém kole 5x-6x týdně se zátěží, 40-50 min (dříve jsem roky aktivně běhala). Jídelníček si hlídám - dostatek bílkovin - tvarohy, jogurty, žádný alkohol...omezení sacharidů, nebo jen během dne, ne večer. Stehna se mi zdají velmi hezky vytvarovaná, viditelně hubenější, ale když si změřím metrem objem stehen, zdá se, že jsou snad pořád stejná. Je možné, že mi svaly nabyly a přesto stehna vypadají hubenější, už si to neumím vysvětlit. Nevážím se a občas se i po zákazu změřím, a pak jsem velmi vystresovaná akorát. Děkuji a jsem s pozdravem Petra, 38 let

MW

Petro krásný dobrý den z poradny MAXXWIN a díky za dotaz.

Krásně jsi popsala svůj "komplex", ale domnívám se, že v tvém případě to bude spíše v hlavě :-) Z toho, co popisuješ, jsi jednak edukovaná v této oblasti sportu a výživy a druhak, jak sis sama odpověděla, jsi vysportovaná a tak to také patrně bude. To, že je obvod stehen neměnný vůbec neznamená, že není viditelný efekt. Je snadné si pro obecný příklad porovnat stehnenní sval či biceps nesportující osoby s nadváhou, kde bude objem tvořit zejména neaktivní hmota (tuk, voda) a tentýž obvod u sportující osvalené osoby. Rozdíl bude diametrálně viditelný, ale obvod v centimetrech stejný.

Chci tím říci, že důležitý je zejména vlastní pohled do zrcadla a vlastní pocit. Z výše popsaného usuzuji, že jsi tvary zkvalitnila, případně prokreslila svalstvo, vyrýsovala a ne na úkor úbytku hmoty, což je velmi dobře. Prokreslením svalů kvadricepsu - čtyřhlavého stehenního svalu, jej opticky díky délce jednotlivých svalů určitě lze vnímat štíhlejší a "delší".

Doufám, že jsem ti dostatečně odpověděl a přeji ti, ať se ti daří nejen ve sportu.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Vojtěch Štědrý - úterý, 27 duben 2021

Dobrý den, prosím vás o radu mám extrémně nezdravý jídelníček do všeho přidávám sůl máslo zkratka vše co by se nemělo jist tak toho jim přespříliš. Chtěl bych to změnit tak teď k mé otázce, co bych měl dělat, jíst abych shodil nějakou váhu a zároveň nedal tělu nějaký šok aby nevznikl yoyoefekt či jiné problémy. Děkuji za odpověď a nějaké případné tipy Šťastný

MW

Ahoj vojto a díky za tvůj dotaz. Toto je velmi obecný a velmi častý případ stravování. Bohužel nelze jednoduše napsat, co bys měl dělat a jaký to bude mít přesně efekt. Aby to efekt skutečně mělo, je třeba se k tomu postavit individuálně. Nicméně, jak sis sám odpověděl, víš, co děláš špatně a tak bych ti doporučil se tomu vyvarovat. Určitě ne ze dne na den, ale co nejdříve a postupně. Pokud hodně solíš, přestaň solit, nebo sol jen výjimečně, co se musí, protože i ve zdravé a racionální stravě je soli dostatek. Stejně to platí například o cukru. 

Jen pro zajímavost, ze statistik vyplývá průměrné množství soli dospělého občana ČR na cca 12 g / den, zatím co doporučení WHO je 3-5 g / den. Zde máme plošně a obecně řečeno co omezovat.

Zásadní je si určit cíl, co případnou změnou chceš získat. Určitě je to zdraví, ale může to být i nějaká fyzická forma či psychycký efekt. Důležitá je i fyzická, pravidelná a správná aktivita a režim.

Je mnoho způsobů a mnoho možných proměnných ve správném nastavení životního stylu, pokud byses o tom chtěl pobavit, neváhej mě kontaktovat.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

 

Martin Petřík - úterý, 20 duben 2021

Dobrý večer ,potrebuji aby na tele byly vidět svaly ,ale nechci tuk.Jaký gainer doporucite aby byla jistota ze během treninku v posilovně všechny kalorie spalim? Děkuji předem .Zároveň bych ho rad užíval na svacinu

MW

Ahoj Martine. Asi nebudeš spokojen s mou odpovědí, protože pro tebe žádnou univerzální nemám. Dotaz je velmi obecný a (neuraz se) nedává smysl. Nikdo, a ani žádný produkt, ti nemůže garantovat, že během tréninku spálíš nějaké konkrétní množství kalorií a že dosáhneš přesně takových výsledků, které si určíš. To je běh na dlouhou trať, je to velmi individuální a hlavně to záleží na tréninku samotném! Navíc se dotazuješ na gainer, který má za úkol naopak zvyšovat váhu zvýšením energetického příjmu a sacharidů - je to produkt určený zejména do objemové nebo výkonnostní fáze. Používat jej v průběhu dne za předpokladu, že potřebuješ doplnit energii či sacharidy, samozřejmě můžeš, ale pro tento účel a i zkvalitnění tělesné stavby je vhodnější nějaký proteinový doplněk, například MAXXWIN 100% WHEY 80

Co se pak týká toho, zda budeš mít vidět svaly a nebudeš mít na těle příliš tuku, to je věcí celého tvého životního nastavení - návyky, životospráva, trénink, možnosti, atd...

Přeji ti, ať se ti daří, za tým MAXXWIN zdraví Petr.

Jan Matoušek - neděle, 18 duben 2021

Dobry den, je mi 15 let a ve 14ti jsem začínal cvičit s vlastni vahou abych zhubl a citil se lépe, momentálně bych chtěl nejak nabrat svaly a trochu jeste zhubnout jen už mě zabijí to jak cvicim a do toho cviceni se mi ani nechce neuzivam si cviky atd, nejvice me bavi cvicit nohy delat drepy a tak ale nemám nápady na dobré cviky a nějaké cviky ani nedokážu nevím si rady a potreboval bych pomoci a nějak poradit s cviky na každou část těla dělám dřepy, kliky, shyby “ale těch moc nedokážu udělat “ taky cvičím někdy břicho ale taky ho nemàm nejsilnější a nevím pokud vše dělám správně, nenabírám svaly ani nemám více sílí, Jídelníček mám omezený jen kaloriemi 1700kcal.

MW

Ahoj Honzo a díky za tvůj obsáhlý dotaz. Odkud začít... V zásadě se ptáš na celkové nastavení tréninkového a stravovacího plánu - vše souvisí se vším, a na to zde bohužel není prostor. Navíc neznám tvé výchozí hodnoty, možnosti a cíle. Pokusím se alespoň v bodech shrnout a poradit:

- nabrat svaly a zhubnou jde jen velmi těžce - pokud máš kalorický deficit, tak hubneš a naopak. Jde jen o to, kam se co a kdy ukládá. Variantou je řízeně pozvolna hubnout a k tomu zpevňovat a tvarovat svaly. Zpravidla tyto fáze navazují (cíleně) na sebe.

- demotivace je v tuto chvíli (naneštěstí) tak nějak pochopitelná a skoro všude. Díky pěknému počasí je však možné začít konečně cvičit alespoň venku, na slunku, kde to může i bavit. Navíc jsou možné různé cvičební pomůcky, viz. odkaz níže.

- cviky je potřeba měnit, provádět jiné počty opakování, používat jiné váhy a jiné techniky. Například dřepy s nějakou zátěží či za pomocí expanderů a cvičících gum, které můžeš sehnat třeba zde u MAXXWIN. Doporučuji ti například tuto základní THERABAND gumu. S jejich pomocí je možné provádět mnohá provedení cviků, nejen těžších dřepů, ale naopak ti mohou pomoci i při provádění přítahů.

- jídelníček je třeba mít nastavený nejen na kalorie, ale také na makroživiny - tuky, bílkoviny a sacharidy a na jejich správný poměr a samozřejmě správné zdroje potravin.

 

Doufám, že jsem ti alespoň nastínil, na co byses měl zaměřit. Pokud se chceš konkrétně doptat, MAXXWIN poradna je tu pro tebe k dispozici.

Zdraví tě Petr.

Jozef - pátek, 16 duben 2021

Ma zmysel cvičiť každý deň alebo je potrebný aj oddych?

MW

Ahoj Jozefe, určitě to, až na jisté případy, smysl nemá. Důležitá je regenerace a odpočinek, ale záleží, jak máš nastavený trénink a jaký máš cíl.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Kristína Koščáková - pátek, 16 duben 2021

Dobrý deň cvičím mesiac drepy s činkou 6 kilovou plus nejaké cviky na zadok nohy. No nikdy nemám svalovicu znamená to ze cvičím zle? Pri cvičení ma svaly bolia. Kedy uvidím neja ký výsledok? Ďakujem

MW

Ahoj Kristíno a děkuji za dotaz. Nedá se paušálně a obecně říci, zda cvičíš dobře nebo špatně, ani se nedá říci, že svalová bolest musí nastat. Každý máme fáze tréninků, zejména regenerace, nastaveny jinak. rozhodně doporučuji zkusit změnu tréninku a v rámci možností i změnu cviků (vah). Velmi dobře se dají svaly kromě závaží procvičit také tzv. izometrickou (statickou) kontrakcí, třeba pomocí těchto expanderů a cvičících gum.

Skvělé výsledky přeje za poradnu MAXXWIN Petr.

Kateřina - čtvrtek, 15 duben 2021

Je mi 11 let a chtěla jsem zhubnout a tak jsem začla cvičit pameli.,ale zjistila jsem že mi lezou žebra a přitom nejsem hubená ,ale zase bojím že když začnu hodně jíst tak zas ztloustnu.

MW

Ahoj Katko, děkuji ti za tvůj dotaz. Celkové nastaení stravy a sportu je velmi složité a určitě ti doporučuji, abyses pobavila se svými rodiči, kteří ti jistě budou umět poradit, nebo je poprosila, aby se s tebou obrátili na nějakého odborníka, se kterým byste se o tom mohli společně pobavit. Věřím, že pro to budou mít pochopení a bude to pro dobrou věc.

Pokud chceš, předej informaci rodičům a ať mě pomocí emailu petr@maxxwin.cz kontaktují.

Měj krásný den, 

Petr

Daniel - úterý, 13 duben 2021

Dobrý den, jmenuji se Daniel je mi 15 let a vážím cca 66 kg. Každý den cvičím a zvažoval jsem koupi nějakého proteinu. Myslíte, že v mém věku je to zdravé? Popřípadě jaký byste mi doporučil. Předem děkuji za odpověď. D.

MW

Ahoj Danieli, děkuji ti za tvůj dotaz.

Shodou okolností jsi se trefil do velmi aktuálního a velmi často zmiňovaného tématu, na který jsem psal několikadílný článek DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI A DOSPÍVAJÍCÍ. Doporučuji ti si tyto články pročíst, domnívám se, že vše důležité je v nich obsaženo. Ale abych stručně odpověděl i zde přímo na tvůj dotaz. 

Doplňky výživy se řídí legislativou a my, jakožto výrobce, všechny doplňky stravy notifikujeme u Ministerstva zemědělství a zodpovídáme za ně. Jsou tedy zdravotně nezávadné a v zásadě jde jen o to, zda a pro koho je ten který vhodný. Jen připomenu, že se jedná o DOPLŇKY STRAVY a tedy doplňují běžnou racionální stravu, která by měla být vyvážená a pestrá. 

V tvém konkrétním případě a s ohledem na fyzickou náročnost určitě lze uvažovat o nějakém proteinovém či sacharidovém doplňku stravy. Doporučím ti pro přehled i jeden z našich posledních článků právě o proteinech - PROTEIN - CO JE CO A JAKÝ VYBRAT? 

Pokud je tedy tvým cílem navýšení příjmu bílkovin, zvol MAXXWIN 100% WHEY 80, pokud cílíš na nabrání objemu, pak to může být například MAXXWIN MAXX GAIN 15. Důležité je si říci co od toho čekáš a proč ten který doplněk používat. Suplementace je pak efektivnější a ekonomičtější.

Pokud bys měl nějakou dplňující otázku, rád na ni zareaguji.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

 

Lucie - úterý, 6 duben 2021

Dobrý den. Už asi 3 měsíce pravidelně cvičím, ale při posilování mi tuhnou svaly ve stehnech, a ač to není třeba nijak těžký cvik, nemůžu v něm pokračovat do konce opakování. Je to jakoby křeč, ale celého svalu. Totéž se mi děje v pazich, i jen třeba když jsou zapojeny do posilování jiných partií. Posiluju NECO, ale citim stehna/ruce... Máte nějaký tip, co s tím, prosím? Jsem vždycky akorát naštvaná.. Moc děkuji, Lucka

MW

Ahoj Lucie. Těžko usuzovat, čím přesně by toto mohlo být, je důležité vypozorovat, v jaké přesně fázi a zda pravidelně toto nastává. Obecně se může jednat o dlouhodobé přetrénování nebo nedostatečnou regeneraci. Určitě stojí za pokus nasadit dostatečné dávky kvalitního magnézia, doporučuji ti MAXXWIN MAGNESIUM TRIPPLE COMPLEX, které má přímo uvedeno množství elementárního (využitelného) magnézia. 

Dále bych ti doporučil dostatečný strečing a prohřátí svalů, pokud ještě nemáš, pořiď si pěnový rehabilitační a masážní válec. Tím můžeš skvělé prokrvit svaly a připravit je tak na cvičení.

Věřím, že ti tyto  rady pomohou a budu rád, když dáš vědět, jak se zadařilo.

Za poradnu MAXXWIN tě zdraví Petr.

Michaela - pondělí, 5 duben 2021

Zdravím, Chtěla jsem se zeptat, jak to je s hubnutím. Měla jsem za to, že když chci zhubnout, tak musím vydržet cca 25 minut v tepové frekvenci na spalování tuků. Někde ale píšou, že se stačí víc hýbat, například procházky atd,.. Jenže když bych se hýbala víc, ale neměla správnou tepovou frekvenci na hubnutí, šlo by zhubnout? Jde o to, že vám každý řekne něco jiného a já v tom mám guláš. Tak se chci zeptat vás jako odborníka. Jak to tedy je? Samozřejmě za předpokladu vyváženého jídelníčku. Omlouvám se za možná poněkud zvláštní dotaz. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem, Michaela

MW

Michaelo krásný den ti přeji a díky za tvůj dotaz, určitě není zvláštní, naopak - je zcela aktuální, mnoho jiných možností, než pohybu venku a cvičení doma, nám nyní nezbývá.

Budeme-li tedy považovat stravu za správně a vyváženě sestavenou a zaměříme-li se tedy na tvůj konkrétní dotaz ohledně pohybu, tak je to v obou případech správně.

V rámci spalování během aerobní aktivity je skutečně správně dodržovat určitou tepovou frekvenci - jednoduché měřítko je třeba takové, že během aktivity jsi schopna plynule mluvit. Tím se po nějaké době dostaneme z převahy tzv. glykolýzi, tedy získávání energie ze zásobního cukru, do lipolýzy, tedy získávání energie z tukových zásob. Nikdy to není tak jednostranné, že se to "přepne", ale jde o to, co převažuje a kdy to nastane, a to je dáno individuálně u každého dle jeho fyzických možností a trénovanosti. Zpravidla tento okamžik nastává po cca 30-40 minutách aktivity a je pak vhodné dle potřeby a možností dále cca 30 minut aktivitu vykonávat. 

K druhé části dotazu tykajícího se procházení je to tak, že jakákoliv fyzická aktivita, i obyčejné procházky, zvyšují energetický výdej těla. Znamená to tedy, že přijatou energii vydáváme a buď z našich vlastních zásob (hubnutí), nebo z přijaté energie a tím zabraňujeme její ukládání (nabírání). Napsal jsem to velmi mechanicky a není to tak snadno měřitelné, ale každý pohyb se zkrátka počítá.

Mohu ti ještě doporučit se na procházky vybavit nějakou drobnou cvičební pomůckou, třeba švihadlem či cvičící gumou a můžeš tak i obyčejnou procházku velmi kvalitně zefektivnit.

Za poradnu MAXXWIN přeje hodně sportu Petr.

Roman - sobota, 3 duben 2021

Dobrý den, trápí mě jedna věc ale možná se v tom spis nevyznám. Cvicim poměrně často v týdnu a už delší dobu. Přijde mi ze ty svaly tak nějak i rostou ale váha klesá. Nedávno jsem měl 84 teď 80. Taky jsem nedávno zapojil do tréninku nové partie. Je možné ze se z nich spaluje tuk nebo proste odchází svaly z nějakého důvodu? Děkuji.

MW

Zdravím Romane, ahoj a díky za dotaz. Je to tedy velmi obecná otázka a tak na ni i obecně odpovím. Pokud máš vyšší energetický výdej, než když jsi začal cvičit, tak tomu bude odpovídat i úbytek váhy. Důležité je řídit se pocitově - pokud jsi začal cvičit, i když vážíš méně, měl bys vypadat a cítit se lépe. Další věcí pak je, pokud chceš nabírat a mohutnět, ale cvičíš denně, že nestačíš dostatečně regenerovat a každodenním tréninkem máš poměrně vysoký energetický výdej. V takovém případě doporučuji těžší a intenzivnější tréninky méně často.

Pokud bys chtěl navýšit svůj energetický příjem, můžeš k tomu využít například proteinový nápoj MAXXWIN 100% WHEY 80 nebo MAXXWIN GAINER 35, pokud bys chtěl zvýšit i příjem kvalitních sacharidů.

Zdravím za poradnu MAXXWIN

Petr

Luboš Kubelka - čtvrtek, 1 duben 2021

Ahoj, je mi 41 a mám sedavé zaměstnání. Snažím se si ho zpestřit alespoň angličákama bez výskoku. Dělám v práci 50 angličáků denně od začátku roku. Po deseti. Někdy po dvaceti. V kliku nádech, výdech ve stoje. Když jich udělám 20, začnou mě strašně bolet spánky a jsem malátný. Mám pocit, že dělám něco špatně při dýchání. Můžete poradit?

MW

Luboši ahoj. S tímto ti bohužel asi poradit nemohu. 20 angličáků najednou je již slušná porce a můžeš se určitě energeticky v danou chvíli "vydat". To by odpovídalo případnému slabému a malátnému stavu. Nicméně bolest na spáncích byy být neměla. Dýchání je velmi zásadní a určuje naši celkovou výkonnost, i zde může být "zakopaný pes", ale nejsem schopen přesně říci. Pokud byses cítil příliš zadýchaný, nebo zkrátka měl pocit, že fyzicky bys mohl, ale s dechem ti to nevychází, kromě pravidelného tréninku zkus náš INOSIN, který by ti v tomto mohl pomoci - viz článek. Doporučuji navyšovat intenzitu a opakování postupně a vypozorovat, v jaké fázi přesně toto přichází, případně pak konzultaci s lékařem.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Martin - sobota, 27 březen 2021

Dobrý den. Mám fyzicky náročnou práci, změnil jsem jídelníček do podoby nabírání svalové hmoty a chystám se užívat i nějaké suplementy, konkrétně protein a kreatin + k tomu nějaké vitamíny a další doplňky, zatím se nechystam nějak aktivně cvičit, myslíte že to bude mít určité účinky na nabrání svalové hmoty i bez aktivního cvičení? To cvičení mám v plánu spíše do budoucna. Zajímá mě jen čistě zda to nebude vyhození peněz za kvalitní stravu a suplementy. Muj plán je něco nabrat a pak keto dietou shodit tuk abych prostě celkově vypadal i cítil se lépe :) Děkuji za odpověď.

MW

Ahoj Martine, díky za dotaz. To, co uvádíš, bohužel příliš nefunguje - bylo by to skvělé :-) Samozřejmě, pokud máš aktivní fyzicky náročnou a zejména silovou práci, pak by se dalo předpokládat, že by úprava stravy a suplementace jistý vliv měla. Nicméně málokdy ti nabídne běžná práce komplexní, cílené a správné svalové zaměření a záleží samozřejmě také na tvé výchozí situaci - jaký jsi somatotyp, jak máš nyní nastavenou stravu a jaké máš nyní návyky. Máš jistě nějaký pádný důvod, proč cvičení plánuješ až na později, já však doporučuji a domnívám se, že cílená aktivní fyzická aktivita by měla být součástí běžného života v zásadě kontinuálně. Jestli je to jen trochu možné, (nejen) spolu se suplementací bych ti doporučil s cíleným cvičením - klidně doma, s vlastní vahou, venku, na hrazdách, pomocí cvičících gum, atd začít hned.

Nicméně co určitě smysl má a platí to v zásadě pro většinu populace, jsou doplňky ve formě vitamínů a minerálních látek. To pomáhá regeneraci nejen v rámci fyzické, ale i psychické aktivity. A to platí jak pro práci, tak pro sport. Pokud máš objektivně nedostatek nějakého makronutrientu, třeba právě bílkovin, pak se hodí užívat nějaký proteinový doplněk stravy, například MAXXWIN 100% WHEY 80

Neznám tvůj věk, ale dále jsou velmi populární a pocitově velmi vhodné přírodní doplňky na bázi stimulantů či hormonální rovnováhy. Jedním takovým je třeba MAXXWIN ANABOLIC BOOSTER, který ti pomůže jednak lépe regenerovat a také zvýšit výkonnost.

 

Pokud byses chtěl na něco dodatečně zeptat, jsem k dispozici. 

Ať se ti daří a měj se fajn, za MAXXWIN tým zdraví Petr.

Jakub - pátek, 26 březen 2021

Dobrý den, Včera jsem zajel docela slušný trénink v posilovně ale můj spánek dneska po noční sichte nebyl úplně dostatečný, spal jsem nějakých 5 hodin a nějakých 45 minut. Nestává se mi to často ale má takhle jeden horší spánek vliv na špatnou regeneraci svalů? Děkuji.

MW

Ahoj Kubo.

Obecně to tak samozřejmě je, nicméně dlouhodobě. Pokud se jednou méně vyspíš, méně zregeneruješ, můžeš se cítit více unavený, ale nic fatálního to neznamená a ani nelze říci, jak moc jiné by to bylo dostatečnou regenerací...

Nicméně vážně je nutné při intenzivních tréninzích dostatečně odpočívat a regenerovat. Doporučuji ti k tomu určitě nějaký multivitamínový a multiminerální komplex, například MAXXWIN MULTI VITAL SPECTRUM SPORT.

Ať se ti daří, za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

MAXXWIN - Maximal effective nutrition
TOP