Košík

Kdo chce zhubnout, musí s tím skutečně začít 

09. květen 2022   Petr Svačina
S jarem mnoho lidí řeší hubnutí a pohybovou aktivitu. Jaké sporty jsou nejúčinnější, chci-li zhubnout a nabrat svalovou hmotu? Radí fitness trenér a výživový specialista Petr Svačina.

Dnešní článek se bude zabývat obecně zdravým životním stylem, pohybem a výživou. Napsali o nás na idnes.cz a v příloze MF DNES "Česko se hýbe".

Buď se hubne, nebo přibírá, obojí dohromady moc dobře nejde, odpovídá s oblibou na dotaz v záhlaví fitness kouč a obchodní manažer společnosti MAXXWIN Petr Svačina. „Dotaz tohoto typu dostávám poměrně často nejen v naší MAXXWIN online poradně.
Obecně si člověk musí nejprve uvědomit, co vlastně potřebuje, najít k tomu dostatečnou motivaci (zdravotní, objektivní nebo třeba soutěžní), a pak najít motivaci k tomu, aby stále dokola nezačínal, ale skutečně začal. Tedy zejména vhodnou fyzickou aktivitu, ke které má předpoklady a možnosti,“ vysvětluje v rozhovoru Petr Svačina.

 

S jarem mnoho lidí řeší hubnutí a s tím související pohybovou aktivitu. Jaké sporty jsou podle Vašich zkušeností trenéra nejúčinnější, chci-li zhubnout a nabrat svalovou hmotu?

Dotaz tohoto typu dostávám poměrně často nejen v naší MAXXWIN online poradně a s oblibou na něj odpovídám tak, že buď se hubne, nebo přibírá, obojí dohromady moc dobře nejde. Obecně si člověk musí nejprve uvědomit, co vlastně potřebuje, najít k tomu dostatečnou motivaci (zdravotní, objektivní nebo třeba soutěžní) a pak najít motivaci k tomu, aby stále dokola nezačínal, ale začal, tedy zejména vhodnou fyzickou aktivitu, ke které má předpoklady a možnosti.

Jak často a jakou dobu by měl člověk denně sportovat, aby si udržel dobrou fyzickou kondici?

Opět ani na toto neexistuje jednoznačná odpověď. V závislosti na zvoleném cíli a aktivitě se toto může výrazně lišit. Obecně však platí, že pro člověka a celkovou vitalitu jsou vhodnější spíše aerobní aktivity s mírnější tepovou frekvencí a přiměřeným zatížením kosterního i svalového aparátu, které bychom měli provozovat přibližně 3 x týdně a nezapomínat na kompenzační cviky a dostatečnou regeneraci.

Co svým klientům radíte pro to, aby neztratili motivaci?

My v MAXXWIN se snažíme naše zákazníky motivovat obecně ke zdravému životnímu stylu. K tomu patří nejen vhodná fyzická aktivita, ale také správně nastavená pestrá a racionální strava, regenerace a odpočinek. Celé bychom to pak mohli shrnout právě pojmem zdravý životní styl, který se snažíme našimi produkty podporovat. Motivací by pak mělo být primárně zdraví a celková vitalita.

Se sportem a hubnutím úzce souvisí i správná výživa organismu. Zapomínají na to podle vašich zkušeností lidé?

Podle mého názoru ano. Bohužel v dnešní době vzniká mnoho informačního šumu a běžný člověk nemá příliš šanci se v tom vyznat. My v MAXXWIN se snažíme našimi produkty zjednodušit možnost dostatečně organismus vyživovat a regenerovat. Samozřejmě se stále bavíme o doplňcích stravy, které by měli doplňovat, nikoliv nahrazovat běžnou stravu.

Co by v jídelníčku sportovců nemělo chybět, co tam naopak nemá být, chci-li zhubnout?

Obecně bychom měli mít nutričně vyváženou stravu, tedy dostatečné a správně zvolené množství bílkovin, tuků a sacharidů. Chceme-li hubnout, pak zejména sacharidů bychom měli mít spíše méně a volit ty vhodnější, komplexní formy. Zjednodušeně se pak dá říci – vynechat sladkosti, ale i slazené nápoje a přílohu občas nahradit zeleninou.

Pomáhají i výživové doplňky. Jaké doporučujete zejména?

Správně zvolené doplňky stravy skutečně mohou v případě potřeby naši snahu či nutriční balanc podpořit. Zmínit můžeme například proteinové nápoje, kofeinové tablety, vitamíny a minerální látky. Dovolím si zde zmínit náš velmi oblíbený unikátní produkt MAXXWIN MAGNESIUM TRIPLE COMPLEX, kde právě hořčík může na základě zdravotních tvrzení ovlivňovat celou řadů funkcí našeho organismu. Dále tu jsou pak komplexní směsi, které mohou být na trhu díky svému složení z více látek unikátní, jako například komplexní spalovače nebo multivitaminy. My v MAXXWIN pak pro naše zákazníky nabízíme MAXXWIN a REVIX výhodné balíčky sestavené za konkrétním účelem a doplněné o stručný návod k použití.

Jak zjistím, že mi nějaké látky v těle chybí, eventuálně, jak si změřím, že jím správně?

Co se týká makronutrientů, tedy bílkovin, tuků a sacharidů, dá se k tomu pomocí výpočtu dopočítat. Nejlépe však platí objektivní hodnocení toho, zda když chci hubnout, tak hubnu a když chci přibírat, tak přibírám. V případě vitamínů a minerálních látek, tedy mikronutrientů, nám některý z jejich deficitů může naznačit nějaký zdravotní problém, nebo to může vyplynout z vyšetření u lékaře.

S Vaší firmou spolupracují i přední čeští sportovci. Které byste zmínil a jak jim pomáháte?

Jsme hrdí na to, že můžeme mít v MAXXWIN TEAMU lidi znalé a úspěšné ve svém oboru, kterými jsou zpěvačka Míša Nosková a fitness kouč Jindřich Čanda za oblast „lifestyle“. Dále je to kulturista Daniel Švach a mladá nadějná cyklistka Denisa Slámová.

TEXT: Jana Blažková (idnes.cz), Petr Svačina, foto MAXXWIN.

Tagy: Hubnutí, cvičení, Ashwagandha, Spalovače tuku
Sdílet: